Mizah nedir

Güldürü sanatı mizah nedir? Sitemizden inceleyin! Mizah türleri ve mizah çeşitleri hakkında paylaşımlar sitemizde. Mizahi yazılar ve mizahi konular da sayfalarımızda olacak. Mizah haber sitesi tadında güldüren paylaşımları takip etmenizi öneririz.

Öncelikle mizahın ne olduğu ile mizahın çeşitlerini ve mizahın türlerini açıklayarak konumuza giriş yapalım.

Mizah nedir? Hayatın ve olayların güldürücü yanını ele alan sanat türüne mizah denir. İnsanı güldürmeyi amaçlayan yazı, karikatür, fıkra, caps ve komik konuşmalar ile yapılan sanat olarak kabul görür.

Bir olay ya da kişinin iğneleyici ifadelerle alaya alınmasına ise edebiyatta hiciv denir. Hiciv mizah türleri arasındadır. Tabii arada kişiyi rencide edecek ve kırıcı söylemler ise mizahtan çıkıp hakarete girer ki bu ayrıma dikkat de etmek gerekir. Mizahı yapan kişiye mizahçı denmektedir.

Mizahçılık aynı zamanda insanların ve olayların güldüren yanlarını ele alan komedi ile de benzeş bir anlam taşır.  Güldürme ve eğlendirme amaçlı yapılan bu sanat aynı zamanda düşündürmeye yönelik de olabilir. Komedi ve hiciv sanatının alt dallarından olan kara mizah ise cinayet, ölüm, savaş veya akıl hastalıkları benzeri konuların mizahi bir anlatımla ele alınmasıdır.

Mizah; sözlü, yazılı veya görsel olabilir. Örnek vermek gerekirse fıkralar, capsler, karikatürler, stand up gösterileri mizah çeşitleri arasındadır. Hatta mizahi romanlar ve kitaplar bile çok sayıda mevcuttur.

Mizahı en komik paylaşımlarla sunma amacı ile yayına girdik. Sitemizde stresinizi atıp gülümsetecek mizah türleri için pek çok paylaşımlar olacak. Karikatür seviyorsanız mutlaka ekli kategori sayfalarını takibe alın deriz. zira dünyadan ödül almış karikatürler ve en beğenilen karikatüristlerin çizimleri ekli sitemizde olacak. Mizahın diğer bir kolu hem anlatım sanatı hem de yazım sanatı örneği fıkradır.Güldüren ve düşündüren fıkralar için ekteki fıkra kategorisinde en komik fıkraları bulacaksınız. Yeni neslin özellikle sosyal medyada kendini ve durumu ifade etme aracı olarak kullandığı capsleri de sitemizde bulacaksınız. Caps kategorisinde ilginç ve komik capslerin örnekleri mevcut olup yeniler de sürekli eklenmektedir.

İşin özü; diğer pek çok haber kategorilerinde olduğu gibi mizah haber siteleri ile de rekabet edeceğiz. Amacımız en severek takip ettiğiniz mizah haber sitesi olmak. Bu sebeple gülmek ve eğlenmek için mizah kategorisi sayfalarımızı takip etmenizi öneririz. Sayfalarımızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir