Siyaset haberleri

Siyaset haberleri ve siyasette son gelişmeler için tarafsız siyasi haber sitesi; haberlerik.com yayında!

Siyaset nedir? Eski yunan toplumundan günümüze uzanan bir kavramdır. Devlet veya polise ait etkinlikler için kullanılmaktadır. Siyaset kelimesi Arapça kökenlidir. Seyis yani at bakıcısı kelimesinden türemiş ve dilimize geçmiştir. Genel anlamı ise; devlet işlerini yürütme ve düzenleme ile ilgili anlayışı ve görüşleri ifade eder.

Siyasetin amacı nedir? toplum çıkarlarının çatıştığı alanların düzenlenmesi ve yürütülmesi amacı taşır. Bu bağlamda yapılan faaliyetler olarak tanımlanır.  Geçmişten günümüze gelen siyasi sistemler bulunmaktadır. Ünlü düşünür Aristo tarafından yapılan siyasi sistemlerin sınıflandırması alttaki şekildedir. Ortak iyiliği hedefleyen tek kişinin yönetimine monarşi denir. Ortak iyiliği hedefleyen azınlık yönetimine ise aristokrasi denir. Ortak iyiliği hedefleyip çoğunluğun yönetimi politeia’dır. Tekin çıkarlarını hedefleyen tek kişinin yönetimi tiranlık olarak tanımlanır. Zenginlerin çıkarlarını korumayı hedefleyen azınlık yönetimine oligarşi denir. Yoksulların çıkarlarını korumayı hedefleyen çoğunluğun yönetimi ise demokrasi olarak kabul edilir.

Çoğu zaman anlamsal olarak politika ile karıştırılır. Oysa siyaset bir nevi meslek olarak bile kabul edilir. Ayrıca devlet içinde ve devletler arasında ilişkileri yürütme ve düzenleme bilimi olarak kabul görmektedir. Politika ise mesleki veya genel anlamla bir kavram olmaktan ziyade bir tavır biçimidir. Politikanın kelime anlamı aynı zamanda çok yüzlülüktür. Ülkemizin politik hayatı ile ilgili gelişmeleri politika haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. Siyaset haber kaynakları genellikle devlet erkanına yakın kimselerdir. Kimi açık, kimi ise gizli kaynak olarak bilgi aktarımı yapar.

Ülkemizde ve tüm dünya da siyaset gündemi sürekli olarak değişkendir. Güncel olaylar ve oluşan durumlar siyasal haber için konu malzemesi olur. Son dakika haberler ile siyaset haberleri için gündem haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir