Spor haberleri

Spor haberleri için spor haber sitesi; haberlerik.com yayında! Spor haber siteleri içinde en güncel spor haberi için sitemizi takip edin!

Gündem konuları içinde en ilgi çeken haberler arasında spor yer alır. Son dakika haberleri ile spordaki gelişmeleri sitemizde bulabilirsiniz.

Spor nedir? Spor; Daha önce belirli olan kurallar ile bireysel veya takım olarak yapılır. Genelde rekabete dayalı olan yarış, kişisel eğlenceler yada mükemmelliğe erişim sağlamak amaçlı yapılan fiziksel aktiviteye spor denir. Yapılan hareketler harici top, ip, sırık gibi objeler ya da hayvanlar ile beraber yapılan hareketlerin tümünü de kapsar.

Spor kişisel gelişim için önemli faydalar sağlar. Ataların dediği gibi sağlıklı beyin, sağlam vücutta bulunur. sağlıklı bir vücut için spor büyük fayda sağlar.

Günümüzde takım halinde veya bireysel yapılan yüzlerce spor dalı bulunmaktadır. Bu sporlar yarışma veya mücadele haricinde kişisel beden gelişimi içinde yapılmaktadır.

Kökeni Fransızca olup aynı anlamı taşıyan sport kelimesi dilimize spor olarak geçmiştir. Kelimenin kökeni ise eski Fransızca’da da “eğlence, fiziksel ve zihinsel zevk” anlamında kullanılan desport kelimesine dayanmaktadır.

Türkiye spor tarihi; Yurdumuzda resmi kayıtlara geçen ilk spor okçuluktur.  İstanbul fethinden sonra Meydan-ı Kemankeşani’de okçuluk yapılmaya başlamıştır. Meydan-ı Kemankeşani’nin kurulması Türk spor tarihinin ilk belgeli spor olayı olarak tarihi kayıtlara geçmiştir.

Ata sporu kabul edilen güreş ise tarihi kayıtlara göre ülkemizde 1361 yılında başlamıştır.

Özellikle İstanbul halkı arasında daha sonraki yıllarda saltanat kayıkları arasındaki yarışlar çok revaçta olmuştur. İlk büyük kürek yarışı ise 3. Sultan Murat’ın seçkin kayıkçıları toplayarak düzenlediği 1579 yılındaki yarıştır.

1870 yılına gelindiğinde Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenen ilk spor şenliği tarihi kayıtlara geçmiştir. Bu spor şenliği Kağıthane de gerçekleştirilmiştir.

1890 yılına gelindiğinde İngiliz icadı olup tüm dünyaya yayılan futbol ülkemize gelmiştir. İzmir’e yerleşmiş olan İngiliz aileleri arasında Bornova çayırlarında oynanan futbol tüm dünya’da olduğu gibi ülkemizde de çok tutulmuş ve önce İstanbul’a daha sonra da yurdun diğer yanlarına yayılmıştır. İlerleyen yıllarda açılan kurulan takımlar ve açılan kulüpler sayesinde ülkemizde spor belirli bir kesimin katılımını aşarak daha fazla kesimin katılımına imkan sağlamıştır.

Dünya spor tarihi; Araştırmacılar dünya spor tarihini insanlığın yeryüzüne yayılmaya başladığı çağlara kadar gittiğini öner sürer. Pek çok tarihi kayıtlara göre yapılan müsabakalar mevcuttur. Toplumsal katılımın en yüksek olduğu spor müsabakaları olan olimpiyatların temeli Milattan Önce sekizinci yüzyıla dayanır. Modern olimpiyat komitesinin kurulması ile 1896 yılında günümüz olimpiyatlarının ilki gerçekleşmiştir. Olimpiyatlar yaz ve kış olimpiyatları olmak üzere 2 kategoride ve 4 yılda bir düzenlenir. Olimpiyat oyunları için kapsamlı bilgiyi ekli sayfadan da inceleyebilirsiniz.

Spor haberleri; spor müsabakaları ve sporcular ya da bağlı oldukları kulüpler ile ilgili gelişmeleri konu alır. Ayrıca spor dalları ile ilgili gelişmeler ve spor etkinlikleri de spor haberi içeriğidir. Spor siteleri içinde en güncel spor haberlerini takip etmek isteyenler için sitemiz yayında! En güncel spor haberi sitesi olmak amacındayız. Sporcu haberleri ve takımlar hakkında haberleri güncel olarak sunmak için yayına başladık. Ayrıca sporcuların özel yaşamları ile ilgili gelişmeler için magazin haberleri sayfalarımızı da takip etmenizi öneririz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir