Turizm haberleri

Turizm haberlerini turizm haber sitesi; haberlerik.com‘da takip edin! Turizm haberleri ve turizmde gelişmeler sitemizde.

Turizm nedir? Eğlenmek, görmek, şifa bulmak veya tanımak amaçlı yapılan gezilerdir. Ayrıca bir lokasyona ziyaretçi çekmek için yapılan ekonomik, kültürel yatırım ve çalışmaları kapsar.

Turizm kelimesinin kökeni; Fransızca zevk ve merak için gezen kimse anlamındaki touriste kelimesinden gelir. Bu kelimeninde kökeni gene Fransızca döngü anlamındaki tour kelimesinde gelir.

Dünya’nın en büyük ekonomi sektörleri arasında yer alan turizm ülke gelirlerinde önemli bir pay sahibidir. Özellikle tarihi alanları veya yaz ya da kış tatili için uygun olan yerler bu pastadan en büyük payı alır.

Ülkemiz turizmin nimetleri konusunda şanslı ülkeler arasındadır. Anadolu’nun geçmiş kadim uygarlıkları çok sayıda kalıntı ve tarihi eserler bırakmıştır. Çok sayıda milli parklar bulunan ülkemiz ekolojik yaşam içinde önemli bir yer tutar. Ayrıca 3 tarafı denizlerle kaplı olması nedeniyle deniz turizmi için gözde ülkeler arasındadır. Tabii son yıllarda sayıları hızla artan ve gelişen kayak merkezleri sayesinde gelişim gösteren kış turizmi de mevcuttur.

Ülkemizin önemli bir turizm sektörüde sağlık turizmidir. Coğrafyanın sunduğu bol miktarda kaplıca şifalı sular turizme büyük katkı sağlar. Ayrıca sağlık sektörü teknoloji ve tıpdaki gelişmeleri yakından takip etmektedir. Bu sebeple sağlık turizmi için çok sayıda turist ülkemizi ziyaret etmeye başlamıştır.

Turizm sektöründeki gelişmeler beraberinde çok sayıda turizm firmaları ve turistik tesisler açılmasına sebep olur. Ülkemize yönelik faaliyet gösteren çok sayıda tur şirketleri mevcuttur. Erken rezervasyon veya anında rezervasyon imkanı sunan bu tur şirketlerinin turizme katkıları büyüktür. Taşımacılık da turizm sektöründe önemli bir yer tutar. Kolaylaşan ve ucuzlayan ulaşım imkanları kara, hava, deniz ve raylı sistem taşımacılığı turizmin gelişimine katkı sağlamaktadır.

Turizm haber siteleri içinde en güvenilir bilgi ve verileri sunmak için yayındayız! Turizm haberleri için turizm kategorisi sayfalarını takip edin ! Böylece turizmdeki gelişmeler ve fırsatları ilk siz öğrenin.

Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir